DANI OCA ANTE GABRIĆA U GIMNAZIJI METKOVIĆ
Autor: Svjetlana Bebić, Marija Tomić, 15. 3. 2023.

Učenici i profesori Gimnazije Metković obilježili su Dane oca Ante Gabrića nizom aktivnosti od 27. veljače do 10. ožujka 2023. godine.

Program aktivnosti u Gimnaziji Metković:

Kad god možeš, razveseljuj druge!

o. Ante Gabrić

1. Perom u korak s ocem Antom Gabrićem (literarni izričaj)

2. Život oca Ante Gabrića   (likovne radionice / izložba)

3. Der Vater Ante Gabrić (radionice na njemačkom jeziku)

4. Posjet Udruzi Otac Ante Gabrić i druženje učenika s korisnicima Udruge Otac Ante Gabrić (vrijeme uz film)

5. Velikani koji nadahnjuju (učenički istraživački radovi na satovima vjeronauka)

6. Posjet rodnoj kući oca Ante Gabrića

Završni dan obilježavanja manifestacije Dani oca Ante Gabrića u Gimnaziji Metković obilježen je prigodnim programom Riječju i pjesmom približimo se stazama oca Ante Gabrića koji su pripremili učenici zajedno sa svojim profesorima hrvatskoga jezika, engleskoga i njemačkoga jezika, likovne i glazbene umjetnosti te vjeronauka. Učenici su čitali pjesme o ocu Anti koje su sami napisali, tekstove koje su sami prevodili na engleski, pjesmu Tamo gdje palme cvatu prevedenu na njemački jezik uz pratnju klavira,  čitali su dirljiva Antina pisma koja je slao svojim roditeljima te su predstavljali svoje istraživačke radove o ocu Anti kao velikanu koji je svojim djelovanjem ostavio neizbrisiv trag u životu mnogih koji njegovom riječju bivaju preobraženi. Vokalno-instrumentalni sastav Gimnazije Metković pod vodstvom prof. Helene Dilber Plećaš svojim je pjevanjem i sviranjem pridonio glazbenom dijelu prigodnoga programa.

Manifestacija Dani oca Ante Gabrića u Gimnaziji zaključena je riječima našeg isusovca i misionara:

„Rastanka. Rastanka i nema, braćo i sestre. To će biti sastanak u ljubavi Njegovoj, u Srcu Njegovu, u Srcu Njegove Majke. Pa kad čujete da je i otac Ante, da se njegova svijeća gasi i da se ugasnula, izmolite molitvu za njega, za dušu njegovu, za duše vjernika njegovih u dalekoj Bengaliji.“

Perom u korak s ocem Antom Gabrićem (literarni izričaj):

Križ od blata

Upitao me čovjek u vezenoj

Košulji, nitima od zlata

Da mi izuje sramotnu obuću

Bengalskog blata

Ako treba on će i zvonik

Mjesto blatom, golim dlanom

Odjenuti zlatom.

Hvala Vama čovječe zlata,

Pogledajte tamo onaj križ od blata

Zatekli ste me baš u trenu,

dok je blato pjevalo o Njemu.

Znate, ja Vam o Njemu nisam mnogo znao

Ni o križu koji me tješio,

Ali Taj Neki me je iz blata dozivao

Neretva je govorila da me žarko volio.

Vidiš zlato, čak je zlatnije od tebe

Sunce na nebo stavio za mene.

Ljubavlju je plakao, često je bolovao

Jer me volio, a ja sam ga odgurivao.

Jedne kasne ure tražili su me

jer sam zao bio,

A on je svoju majku suzom pozdravio.

Mjesto mene, pogledaj, tamo okončao.

Recite Vi meni, zašto je baš mene silno želio.

Bengalska djeca su mi rekla da nisu vidjela zlata,

Ali da će i rajska vrata, Gospodinu,

Graditi od blata,

Da to neko zlato,

Nije sjajno ko' naše blato.

Uvukla se u se košulja od zlata

Posramljena pred sjajem

bengalskog blata,

S nogu neznatnog, običnog,

Isusova seljaka.

Ana Bebić, 2. B

Otac Ante Gabrić

28.veljače 1915. u dom Petra i Katarine Gabrić stiže njihovo osmo dijete, Ante Gabrić. Božji poziv očitovao se krajem drugog razreda srednje škole nakon kojeg Ante odlazi u Isusovačko sjemenište u Travnik. Njegovo misionarsko djelovanje nastavit će se nakon napuštanja rodnog Metkovića kada odlazi u Indiju, zemlju koju će obogatiti za pregršt dobročinstava i mjesto na kojem će na koncu završiti svoje ovozemaljsko putovanje i postati dionikom vječne slave 1988.

Njegovo svećeničko djelovanje službeno počinje 1943. kada je zaređen. Njegova misijska služba ovjenčana je mnoštvom dobročinstava koje je činio diljem Indije te uveseljavao tužne, branio potlačene i pružao podršku ostavljenima. Osnivao je seoske škole, bolnice, kapelice i zanatske škole. Posebnu pažnju pružao je udovicama koje su nakon smrti svojih životnih suputnika ostajale bez svega neophodnog za život.

Ljubav prema domovini istaknuta je u činu pokopa Ante Gabrića koji je pokopan u misijskoj postaji Maria Polli, zajedno s grumenom neretvanske zemlje iz Metkovića i bočicom Jadranskoga mora.

Otac Ante Gabrić simbol je ljubavi koju je moguće širiti i u ovome svijetu koji je zatočen u materijalnom bogatstvu, a srca ljudi siromašna su baš kao i Indija u koju Ante Gabrić odlazi.

Barbara Perić, 2. B

Misionar ljubavi

na valovima Gangesa
u rižinim poljima