Prvi na Međunarodnom natjecanju u čitanju i pisanju na njemačkom jezikuza učenike i učenice "HOPP, HOPP – PIŠEMO BESTSELER"
Autor: Svjetlana Bebić, 28. 5. 2023.

Učenice i učenici prvog a razreda Gimnazije Metković Sara Jovica, Nora Marčinko, Tina Vidović, Luka Antunović i Roko Erceg s mentoricom profesoricom njemačkog jezika Svjetlanom Bebić osvojili su prvo mjesto na međunarodnom natjecanju „Hopp, hopp- pišemo bestseler” u organizaciji Goethe Instituta. Na natjecanju osim učenika iz Hrvatske sudjelovali su i učenici iz Njemačke, Rumunjske, Moldavije Grčke i Turske.

Kao nagradu za prvo mjesto sudjelovali su u radionici s hrvatskim piscem Ivicom Prtenjačom gdje su se okušali u pisanju kratkih priča te su proveli dva uzbudljiva dana u Zagrebu.

Osim zabavnih trenutaka provedenih u našem glavnom gradu u organizaciji Goethe Instituta učenici su se u obrazovnoj radionici „Književno putovanje” u opuštenoj atmosferi ulicama Zagreba okušali u escapeu u kojemu su bili zadaci susresti se s našim poznatim piscima i prisjetiti se njihovih doprinosa europskoj književnosti. Pa su se tako susreli s Petrom Preradovićem i njegovim uzorima Johannom Wolfgangom Goetheom i Friedrichom Schillerom, Kumica Barica ih je uputila do Marije Jurić Zagorke s kojom su vodili intervju, u Radićevoj ulici vidjeli su kuću u kojoj se rodio Miroslav Krleža, tu su usporedili njegovog slavnog lika Petricu Kerempuha s likom iz njemačke književnosti Tillom Eulenspiegelom, na Gradskim vratima ih je dočekala Dora Krupićeva držeći u rukama škrinjicu s ključevima. Šetnju su završili s Antunom Gustavom Matošom prevodeći njegove dvije vrlo poznate pjesme Utjehu kose i Jesenje veče.

Slobodno vrijeme u Zagrebu osim boravka u trgovačkom centru iskoristili su za posjet Zoološkom vrtu, Starom gradu, Muzeju čokolade, Muzeju iluzija te raznim događanjima kao što su Pizza fest i Cest is d` Best.