Boravak u Recklinghausenu, Njemačka
Autor: Administrator , 10. 5. 2018.

Putovanje smo započeli 2. svibnja okupljanjem na autobusnom kolodvoru u Metkoviću, odakle smo krenuli za Split, gdje smo se nakon nekoliko sati uživanja u lijepom vremenu uputili na aerodrom. Poslije dvosatnog putovanja zrakoplovom sletjeli smo u Dusseldorf i krenuli prvim vlakom za Recklinghausen. Naši prijatelji su nas dočekali na glavnom kolodvoru, sretni jer smo se ponovno sastali.

Četvrtak, 3.5.

Prvi dan boravka u Recklinghausenu proveli smo u njihovoj školi, Theodor Heuss Gymnasium, gdje smo imali priliku skupa sa svojim domaćinima sudjelovati na nastavi i uvidjeti sličnosti te razlike u školovanju u Hrvatskoj i Njemačkoj. Također smo dobili projektne zadatke (izrada plakata, PowerPoint prezentacija i sl.) koje smo uspješno odradili. Poslijepodne smo posjetili Halde Hoheward, predivno brdašce u blizini Recklinghausena, gdje su nam domaćini organizirali lijepo druženje - piknik u prirodi.

Petak, 4.5.

Dan smo započeli sudjelovanjem na nastavi, nakon kojeg smo skupa posjetili gradsku vijećnicu gdje nas je dočekala zamjenica gradonačelnika koja je u svom pozdravnom govoru istaknula koliko joj je drago što Recklinghausen ima priliku ugostiti učenike na razmjeni iz Hrvatske. Poslije susreta, prošetali smo gradom i razgledavali znamenitosti. Uslijedio je povratak u školu i gledanje filma s temom objektificiranja žena. Domaćini su za nas organizirali odlazak na Stadthafen, predivno mjesto uz rijeku, a kasnije i zabavu na kojoj smo proslavili 18. rođendan Matije Borovac.

Subota, 5.5.

Ujutro smo se sastali na željezničkoj postaji Recklinghausen Sud, odakle smo nastavili putovanje prema Essenu. Posjetili smo ogroman i kompleksan muzej koji sadrži povijest pokrajine Ruhr. Uslijedio je odlazak u uži centar Essena, gdje smo dobili slobodno vrijeme koje smo iskoristili za istraživanje grada. Navečer smo se s našim domaćinima družili u restoranu u Palais West centru u Recklinghausenu.

Nedjelja, 6.5.

Nedjelja je bila slobodan dan kojeg smo proveli na različite načine (razgledavanje Recklinghausena i okolice, odlazak u Moviepar u blizini Bottropa, posjet Nizozemskoj ili Kolnu). Na kraju dana smo na zabavi prepričavali jedni drugima dojmove te smo zaključili da smo se svi izvrsno zabavili.

Ponedjeljak, 7.5.

Nakon odlaska na nastavu s našim domaćinima, nastavili smo s ispunjavanjem projektnih zadataka. Poslijepodne smo proveli u Bochumu, gdje smo imali priliku slušati o značajnim ženama iz Bochuma i njihovim idejama te uspješnim pothvatima. Dan smo završili odličnom zabavom.

Utorak, 8.5.

Posljednji dan boravka u Recklinghausenu obilježila je prezentacija našeg projekta učenicima i profesorima iz Theodor Heuss Gymnasium, na kojoj smo sumirali sve što smo radili tijekom ovih mjeseci te na našim putovanjima. Poslijepodne smo proveli u centru grada. Navečer smo išli na zabavu koju je organizirao domaćin Ane Krnjić povodom njenog 18. rođendana kojeg smo skupa dočekali.