Putovanje u Srbiju
Autor: Marinko Zubac, 9. 5. 2013.

Zanimljivo, poučno i nezaboravno. Pet dana provedenih u Zaječaru, zauvijek ću pamtiti. Pokušat ću opisati to iskustvo, ali nemoguće je sve doživljaje zabilježiti. Put je bio dug, malo nas je iscrpio, ali pustolovni duh nam nije dopuštao propustiti niti jednu važniju znamenitost tijekom 12 sati vožnje. U Beogradu nas je dočekala mlada volonterka i upoznala s ostalim sudionicima. Iako vidno umorne, Antonija, profesorica Gordana i ja, odmah smo pronašle novo društvo. Moj prvi posjet Beogradu, gradu prekrasnih starih zgrada, muzeja i zanimljivih ljudi iskreno me oduševio.

Za sve one koji nisu čuli ništa o Zaječaru, to je glavni grad istočnoga dijela Srbije. Pitali smo se zašto su odabrali baš taj grad za Forum mladih. Naime, odmah pokraj njega, smješten je kompleks Felix Romuliana iz 4. st. Kompleks je uvršten na UNESCO-vu listu svjetske baštine i od tada plijeni pozornost. Doznali smo mnoge zanimljivosti o drevnoj palači i njenim ostacima. Sve je bilo impresivno i mislim da ćete i vi, pogledate li fotografije, podijeliti moje mišljenje. Osjećala sam se posebno kada sam doznala da je, samo zbog nas, nakon 6 godina otkriven posebni mozaik na samom ulazu u carsku palaču koji obilježava kompleksno umijeće pravljenja tako jedinstvenih umjetničkih djela.

Tradicionalna hrana i smještaj odlično organizirani i pripremljeni stvorili su ugodno ozračje. Tijekom boravka predstavili smo svoj projekt, kompleks u Naroni, kao i kulturnu baštinu cijele Hrvatske. Na početku smo dobili potreban materijal, a za sve drugo mogli smo se obratiti volonterima i asistenticama. Kroz zanimljive prezentacije uveli su nas u naše zadatke i cilj samoga projekta. Bili smo delegati stranih zemalja i razgovarali o sustavnom napretku buđenja svijesti mladih o kulturnim spomenicima svijeta. Već idući dan, bili smo dio rada u skupinama te iznosile vlastite stavove i rješenja s ciljem poboljšanja očuvanja znamenitosti. Morali smo se snalaziti u različitim situacijama, biti spremni na razna pitanja i objašnjenja, no to je i bio cilj susreta. Važno je spomenuti ugodni posjet gradskoj vijećnici i muzeju pri dolasku i Negotinskim pivnicama. Tu su nas dočekali s osobitim oduševljenjem, a otkrila sam jednu drukčiju Srbiju s bogatim autentičnim kulturnim naslijeđem.

Koliko mi se svidio glavni dio, toliko mi se svidio i onaj neslužbeni. U zbijenu rasporedu prepunom aktivnosti, uvijek smo pronašli vremena i za razgovor, pjesmu i druženje sa srednjoškolcima iz Srbije, Makedonije, Bugarske, kao i iz ostalih zemalja jugostiočne Europe. Druženje je rezultiralo novim prijateljstvima i upoznavanjem drukčijega načina života i školovanja.

Upućujem zahvalu Organizatoru,volonterima i sudionicima za šest, prije svega poučnih i nezaboravnih dana provedenih u odličnu društvu.

Tekst: Nives Mustapić, 2. C