Gimnazija Metković u projektu Don@u online predstavila našu županiju
Autor: Marinko Zubac, 11. 2. 2014.

Uoči izbora zastupnika za Europski parlament Centar za političko obrazovanje i Europski centar Baden-Wüttemberg, uz potporu Ministarstva kulture, mladeži i sporta njemačke pokrajine Baden-Wüttemberg organizirao je online projekt za škole svih podunavskih zemalja. Sukladno s time u projektu sudjeluje 7 škola iz pokrajine Baden- Wüttemberg, te škole iz Bugarske, Hrvatske, Rumunjske, Slovačke, Slovenije, Češke i Mađarske.

Cilj projekta je osvijestiti mlade ljude o pripadnosti europskom građanstvu, te privući pozornost mladih na rješivost problema oko njih koje izravno ovise i o njihovoj uključenosti.

Kroz sam projekt koji će trajati 3 mjeseca učenici jedne škole će raditi s još dvije škole druge nacije i time upoznati konkretne probleme i traženja rješenja pojedinih naroda Europe, a istovremeno drugima predočiti svoje. Osim toga kroz tromjesečnu suradnju učenici će steći nova prijateljstva, sklopiti partnerstva s drugim školama, te poboljšati jezične vještine njemačkog jezika. Partneri naše škole su škole iz Njemačke i Bugarske.

Stručni voditelji projekta su Susanne Meir (stručni voditelj u Centru za političko obrazovanje) i Nils Bunjes iz Europskog centra.

Ovaj transnacionalni projekt je započeo susretom voditelja odabranih škola u njemačkom mjestu Baden Urachu pored Stuttgarta, gdje je bio zadatak svakog voditelja predstaviti svoju zemlju, regiju, grad i školu. Predstavljanje se sastojalo od ponude karakterisičnih specijaliteta svoje regije, te predstavljanjem svoga kraja uz pomoć prezentacija, kratkih filmova, fotografija, već što su sami voditelji prema svojoj sklonosti odabrali.

Prezentacija specijaliteta, te ostalih bogatstava naše Dubrovačko-neretvanske županije bila je pravo osvježenje, što su potvrdili i sami sudionici toga susreta.

Ovaj susret koji je imao cilj međusobnog upoznavanja voditelja škola, stvaranja budućeg partnerstva među školama, predstavljanja svoga identiteta, završio je zajedničkim posjetom Europskog parlamenta u Straßburgu, gdje su voditelji škola imali priliku razgovarati s Michaelom Theurerom jednim od njemačkih zastupnika u EU parlamentu.

Po završetku online faze projekta učenici će imati priliku sa svojim nastavnikom pratiteljem sudjelovati u programu Donau-Festa koji će se ove godine održati u Ulmu.