« Studeni 2022 »

Autor: Ljubica Jerković, Svjetlana Bebić, 5. 11. 2022.

Hrvatska Mensa u suradnji s Agencijom za odgoj i obrazovanje organizira ove godine drugo Sudoku prvenstvo Hrvatske za osnovne i srednje škole na koje se prijavilo oko 8000 učenika iz više od 400 škola. Među prijavljenima je i 26 učenika iz Gimnazije Metković. Oni su u petak, 4. studenoga 2022., rješavali zadatke školske razine natjecanja u kategoriji Juniori. Naime, svi srednjoškolci natječu se u istoj kategoriji, bez obzira na razred i velika je čast drugašu naći se na ljestvici konačnog poretka ispred, recimo, maturanta. Bilo je tu zapaženih rezultata i sigurni smo da će nekolicina najboljih biti pozvana na regionalno natjecanje koje će se održati 26. studenoga 2022. Regionalna se natjecanja, općenito, organiziraju u četiri regije: Split, Rijeka, Zagreb i Osijek. Najbolji natjecatelji s regionalne razine će se na državnom natjecanju, 10. prosinca  2022. u Vodicama, boriti za ulazak u juniorsku reprezentaciju s mogućnošću sudjelovanja na Svjetskom prvenstvu u sudokuu (World Sudoku Championship) u kategoriji za mlađe od 18 godina.

Nerijetko se ističe da treba poraditi na produktivnosti i inovacijama jer se poslovi sve više pomiču prema onima ne-rutinskima. Poseban se naglasak stavlja na razvijanje kognitivnih vještina, razvijanje temeljnih znanja kroz STEM područja te razvijanje kreativnosti i inovativnosti kroz logičke zadatke koji zahtijevaju apstraktno i lateralno razmišljanje. Sudoku je zajednički nazivnik za sve navedeno.