Ivan i Mihael predstavljali našu Županiju na 2. sudoku prvenstvu Hrvatske
Autor: Ljubica Jerković, Svjetlana Bebić, 10. 12. 2022.

Ivan Ilić iz Gimnazije Metković i Mihael Miloslavić iz dubrovačke Biskupijske klasične gimnazije Ruđera Boškovića ušli su u 40 najboljih sudoku natjecatelja u državi i sudjelovali na državnoj razini 2. sudoku prvenstva Hrvatske za osnovne i srednje škole koja se održala 9. i 10. prosinca 2022. u hotelu Imperial, u Vodicama.

Hrvatska Mensa je u suradnji s Agencijom za odgoj i obrazovanje pokrenula projekt Sudoku prvenstvo Hrvatske s ciljem razvoja vještine rješavanja logičkih i problemskih zadataka kod djece i mladih i mogućnost izbora talentiranih natjecatelja za mlade do 18 godina koji će sudjelovati na svjetskom prvenstvu u sudoku World Sudoku Championship i logici World Puzzle Championship.

„Sudoku potiče razvoj kognitivnih procesa poput pamćenja i razumijevanja, pospješuje stjecanje znanja, posebice proceduralnog i metakognitivnog, razvija pozitivan natjecateljski duh i razmjenu perspektiva jer svaki učenik ima svoj način kako pristupa postavljenom problemskom zadatku. S druge strane, učiteljima omogućava lakše prepoznavanje darovitih učenika, čiji talent trebamo njegovati, posebice ako uzmemo u obzir činjenicu da Hrvatska zaostaje u produktivnosti i inovacijama, a poslovi se sve više pomiču prema ne-rutinskima, s naglaskom na STEM područja“, pojašnjava Siniša Hrga, voditelj projekta.

Neka su znanstvena istraživanja potvrdila da rješavanje zagonetki, koje uključuju slova i brojeve, osiguravaju da nam mozak radi bolje i brže pa nemojte čekati, ugledajte se na Ivana i Mihaela i krenite…  https://puzzlemadness.co.uk/

Ivanu i njegovoj mentorici Magdaleni Brajković, prof. te Mihaelu i mentorici Sanji Violić, prof. iskrene čestitke i puno uspjeha u predstojećim izazovima!

Više informacija o natjecanju  možete pronaći na https://sites.google.com/view/sudoku2022/home?pli=1.