« Svibanj 2024 »

Interliber
Autor: Svjetlana Bebić, 16. 11. 2023.

U petak, 10. studenoga 2023. godine, u večernjim satima zaputili smo se u Zagreb. Dugo iščekivana večer za sve gimnazijalce konačno je došla. Kišno nebo nadvijeno nad Metkovićem pratilo nas je tijekom cijelog našeg putovanja. Koliko su god kapljice kiše snažno udarale u prozore autobusa, nisu ni na trenutak pomutile našu volju i rastužile naša srca.

Kišno zagrebačko jutro na Trgu bana Josipa Jelačića bilo je i više nego dovoljno da se naše umorne glave odmore od puta uz jutarnje kave, topla peciva i raskošne bukete cvijeća koji su se urezali u naše misli i pokazali da je život lijep i onda kada je okupan kapima kiše. Vrata Interlibera otvorila su se i ove godine na Zagrebačkom velesajmu. Bilo je to kao carstvo knjiga koje skriva na tisuće i tisuće priča za sve uzraste i sve karaktere. Svaka je knjiga dirnula srce barem jednog gimnazijalca ili slučajnog prolaznika. Nakon kupnje knjiga i ponovnog izlaska na hladne zagrebačke ulice, zaputili smo se na Sajam fakulteta, već tradicionalna lokacija svih maturanata. Mnoštvo je studenata pripremilo predavanja i radionice kako bi što bolje predstavili svoj fakultet svim znatiželjnim srednjoškolcima. Sunačano je poslijepodne prošlo u istraživanju zagrebačkih ulica od kojih je svaka skrivala neku svoju posebnu priču. Kave, ručkovi i slastice nezaobilazan su dio svakog izleta pa tako i ovog. Grad Zagreb nudi i širok izbor muzeja koje vrijedi posjetiti. Tehnički muzej Nikole Tesle, Muzej čokolade, Muzej prekinutih veza te još mnogi drugi uvijek su poželjno odredište nas učenika te su mnogi učenici svoje vrijeme iskoristili upravo tamo. Brzo se spustila i noć, zvijezde su ponovno zasjale svojom svjetlošću, a možda ove večeri baš nekako posebnom zbog lijepo provedenog dana. Došlo je vrijeme ponovnog ukrcaja u autobuse i povratka toplim domovima.

Ovaj je vikend bio poput bijega od užurbane stvarnosti koji je pokazao ljepotu života s one druge strane, s one strane gdje vjetar malo jače puše, a kiša malo jače rominja. Gimnazija Metković veseli se sajmu knjiga i željno ga iščekuje do sljedeće jeseni.

Barbara Perić i Leona Medak, 3. B