« Svibanj 2024 »

Nadia Pokrajac i Tonći Zvonić odabrani za sudjelovanje na međunarodnom projektu
Autor: Svjetlana Bebić, 20. 2. 2024.

Nakon selekcijskog postupka za kojega su učenici imali zadatak video- uratkom predstaviti sebe i svoj svijet između 40 učenika iz cijele Europe odabrana su i dva rada iz Gimnazije Metković. Autori odabranih radova su Nadia Pokrajac i Tonći Zvonić. Odabirom su dobili direktni poziv na sudjelovanje u međunarodnom projektu InmyRoom u organizaciji Goethe Instituta. Projekt će se sastojati od online radionica i radionica uživo koje će se održati u zadnjoj fazi u sklopu ljetnog kampa u Rumunjskoj. Rezultati projekta bit će predstavljeni u studenom na izložbi u Goethe-Institutu u Bukureštu.

O projektu:

Projekt IN MY ROOM vodi umjetnički dvojac Feli & Pepita. Feli & Pepita susreću svoje protagoniste u privatnom okruženju.
U društvu koje stari cilj projekta je dati mladima glas kako bi mogli pričati o svojim emocijama, problemima, strahovima i stavovima.
U video- intervjuima koje vode umjetnici mladi odgovaraju na pitanja o svom radu, svom pogledu na svijet, mladi govore o stanju u svijetu, njihovoj ulozi u njemu, njihovim planovima i vizijama za budućnost. Aktualne teme poput rata, rasizma, klimatske krize, kao i značenje obitelji i prijateljstva, radosti i izazova mladosti i njezine izolacije tijekom Corona lockdowna.

Ovaj projekt ima za cilj izgraditi most između gledatelja i mladih, uspostavljanjem veze koja nadilazi kulturne i geografske granice. Promišljanjem univerzalne teme odrastanja mladi će
biti potaknuti pridonijeti razumijevanju, empatiji i uvažavanju drugoga te će promicati različitost među mladima širom svijeta koristeći svoju snagu, hrabrost i radost života.

Umjetnici i fotografi FELI & PEPITA poznati su po svojoj osebujnoj i inovativnoj fotografiji i snažnom osjećaju za narativnost. Surađuju sa svjetskim modnim brendovima i doprinose svojim radovima međunarodnim časopisima kao što su Harper’s Bazaar, Marie Claire, Die Zeit, Annabelle Magazine i Milk Magazine.

Njihovi su radovi prikazani na raznim izložbama diljem svijeta, nedavno na samostalnim izložbama u Parizu, Tokiju, Vancouveru i Kölnu.

Glavna tema njihovog fotografskog rada je djetinjstvo i adolescencija te prijelaz u odraslu dob.

Projekt U MOJOJ SOBI - Portret generacije u karanteni - UNICEF je nagradio kao Fotografija godine 2021. počasnim priznanjem. 2022. rad  bio je izložen na samostalnoj izložbi u Goethe Institutu u Parizu.