S radom je započela i naša Škola budućnosti
Autor: Svjetlana Bebić, Ljubica Jerković, 23. 2. 2022.

Trideset dva učenika drugih i trećih razreda Gimnazije Metković , uz profesorice Svjetlanu Bebić, Antonelu Dragobratović, Loru Prusac i Ljubicu Jerković, započeli su u siječnju s radom u sklopu novog izdanja Škole budućnosti kojeg donose Stemi, Infobip, A1 Hrvatska uz podršku tvrtki Microblink, AVL Hrvatska, Croatia osiguranje, Bosch Hrvatska te ostale vodeće hrvatske IT tvrtke.

Svi profesori uključeni u projekt, prošli su prvi trening tijekom kojega su mogli pobliže upoznati umjetnu inteligenciju i strojno učenje i to kroz izradu chatbotova na platformi Infobipa i Stemija.

Učenici imaju na raspolaganju edukacijske video materijale i programsko okruženje koje su im osigurali Inženjeri tvrtki Stemi i Infobip. U prilici su pratiti i kodiranje uživo pa je tako prošli tjedan Filip Hercig, osnivač startupa Mundus, održao prvu live radionicu kodiranja.

Što je umjetna inteligencija, kako računala uče? Kako osmisliti rješenje za neko od globalnih problema koristeći design thinking metode? Čini se da će bit full zabavno...

Održana su i dva Zoom sastanka naših učenika i profesorica, jedan 28. siječnja i drugi 22. veljače, na kojima su upoznati sa Stemi platformom, očekivanjima i kurikulumom koji se sastoji od osam cjelina: 1) Što je Chatbot?, 2) Umjetna inteligencija, 3) ChatBot cookbook, 4) Izrada AI Bota u Answersima, 5) Izrada AI Bota u RASI, 6) Simple Python, 7) Karijera u STEM-u, 8) Završni projekt. Predstavljen je vremenik i putanja prolaska te se diskutiralo o etičkom pristupu umjetnoj inteligenciji.

Kroz ovaj su projekt zabava i učenje na dobrom putu da postanu sinonimi i uistinu je ovakav pristup kako učenju tako i poučavanju pravo osvježenje za sve sudionike.

Objavljen je i poziv neprofitnim udrugama koje žele sudjelovati.