« Svibanj 2024 »

Gimnazija Metković pobjednik je ovogodišnje sezone Škole budućnosti u Robotici
Autor: Svjetlana Bebić, Ljubica Jerković, 8. 6. 2023.

Škola budućnosti, projekt tvrtki Stemi, Infobip i A1, već drugu godinu „živi“ u Gimnaziji i privlači sve veći broj učenika. Ozbiljno smo shvatili Stemijevu ideju „pretvoriti učionice u inovativne laboratorije“ i marljivo prionuli na posao.

Ove smo godine odabrali program „Robotika i automatizirani sustavi“ i u sklopu njega, otprilike pola godine, prošli kurikul razvijen u suradnji s američkim stručnjacima. Krenuli smo s uvodom u inženjerstvo pa nastavili s dizajniranjem prototipa na računalu (čime je pokriveno i 3D modeliranje) te prešli na slaganje robota. Potom smo napravili mobilnu aplikaciju i bavili se programiranjem mikrokontrolera. Je li bilo poteškoća? Naravno da jest, ali to je realno i očekivano u STEM industriji. I, ustvari, to nisu poteškoće nego izazovi, a mi volimo izazove. Za kraj je trebalo isprogramirati robota da pleše u ritmu pjesme po izboru. Pobjedničku plesnu koreografiju, koja je oduševila Stemijev stručni žiri, osmislio je i programirao tim 3. b razreda opće gimnazije u sastavu: Lovre Galov, Ana Jelčić, Valentina Šutalo Marija Žderić. Uistinu impresivno, pogledajte i uvjerite se:

Njihov je uradak proglašen najboljim u kategoriji srednjih škola. U Stemiju su, zbog  iznimno jake konkurencije, odlučili prvim mjestom nagraditi Gimnaziju Metković i l. gimnaziju Osijek.

Čestitamo i ponosimo se!

Gimnazija Metković i Grad Metković nagrađuju sudionike projekta odlaskom u Zagreb na završni event ovogodišnje sezone i veliko im hvala za to. Hvala i svim profesorima koji su od početka podržali projekt i povremeno dopuštali učenicima da se i tijekom nastave bave projektnim aktivnostima kako bi poštovali rokove.

Dakle, idemo predstaviti našu priču, pokazati što smo napravili i posvjedočiti još jednom iskorak Gimnazije Metković ka kreativnom i inovativnom na Innovation day 2023 koji će se održati 17. lipnja 2023. na Infobipovu kampusu Alpha Centauri u Zagrebu.