« Svibanj 2024 »

PROGRAMIRATI MOŽE SVATKO!
Autor: Svjetlana Bebić, Branka Vladimir, 22. 10. 2023.

Da programiranje nije bauk, nego vještina sadašnjosti i budućnosti, pokazali su učenici i profesori Gimnazije Metković na radionicama u petak, 20. listopada 2023., koje su organizirane povodom Europskog tjedna programiranja.

Europski tjedan programiranja (EU Code Week) društvena je inicijativa pod pokroviteljstvom EU koju su pokrenuli entuzijasti informatike kako bi na zabavan način svima približili programiranje i poticali digitalnu pismenost. Diljem Europe ali i svijeta u razdoblju od 7. do 22. listopada škole i brojne druge ustanove uključile su se sa svojim događajima koji promiču ove neophodne vještine.

U Gimnaziji Metković voditeljica događaja bila je profesorica informatike Petra Ujdur, koja je uz pomoć školske knjižničarke i tima profesora matematike, kemije, pa čak i jezika, osmislila niz aktivnosti za učenike, od kojih su vjećina sudionici projekta Škole budućnosti koji Gimnazija provodi već treću godinu zaredom.

O izazovima umjetne inteligencije u području jezika govorile su učenice 2.c razreda Maja Dragobratović i Renea Marković u prezentaciji koju su izradile pod mentorstvom prof. Martine Pačić. Prof. Marija Tomić Veraja s učenicama 3.c razreda Nikom Pažin i Laurom Šaravanjom pripremila je izazovan Kahoot kviz prepoznavanja poezije koju je napisao AI ili poznati svjetski i hrvatski pjesnici. A ocjenu o tome tko je napisao bolju haiku pjesmu na temu proljeća – naši učenici ili AI, prepuštamo našim profesoricama hrvatskog jezika.

Prof. Ljubica Jerković imala je izazov za sve prisutne, u kojem se vratila na osnove šifriranja. Sudionici su imali zadatak odgonetnuti poznate izreke i motivirajuće poruke enkriptirane različitim vrstama koda.

Profesorice Antonela Dragobratović, Lora Prusac i Svjetlana Bebić pripremile su radionicu proširene stvarnosti s web kamerom ItCode. Tu su učenici u timovima u programu Scratch izrađivali prostor proširene stvarnosti i nadopunjavali ga vlastitim kreativnim idejama. Prof. Dino Jerković i prof. Ante Zovko također su vodili učenike kroz program Scratch, na radionici Block Coding: Dancing Alien, gdje je zadatak bio osmisliti i isprogramtirati što atraktivniju koreografiju za zamišljenog lika u igri.

Da kodiranjem možemo oživjeti ideje, rješavati probleme i poticati kreativnost, naši su se učenici uvjerili i ove godine na Coding Friday događaju u Gimnaziji Metković. Promidžbeni plakat za ovaj događaj s učenicima je pripremila naša knjižničarka Antonija Glamuzina, a video-najavu prof. Marija Tomić Veraja.

SLIKE