« Svibanj 2024 »

Dođoh, vidjeh, odabrah...
Autor: Ljubica Jerković, Svjetlana Bebić, 26. 10. 2023.

Imate puno pitanja o fakultetu koji želite upisati? Ne znate koji fakultet upisati?

To više nije problem za neodlučne maturante! Dana 26. listopada maturanti Gimnazije Metković u Studentskom domu Dubrovnik na "izložbi fakulteta" EXPO 23 u sklopu koje je obuhvaćeno 28 visokoobrazovnih institucija imali su pristup raznim izlaganjima. EXPO 23 koji promovira obrazovanje na jednom mjestu okupio je razne gospodarstvenike, visokoobrazovne institucije, mlade i odrasle zainteresirane sudionike s ciljem ostvarenja međusektorske suradnje i uspostavljanja novih poslovnih odnosa i projekata. Naši maturatni su u razgovoru s izlagačima doznali više o različitim smjerovima te kroz različite aktivnosti poput simulacije vožnje aviona Fakulteta prometnih znanosti, sudjelovanja u VERN-ovom Kahoot kvizu, vrtnje kola sreće, skeniranja QR-kodova za osvajanje besplatnih priprema MaXture na zabavan se način približili smjerovima koji ih zanimaju. Osim Expo zone, učenici su mogli posjetiti EU zonu, Gastro zonu i Chill zonu. Iako je EXPO 23 okupio 28 visokoobrazovnih institucija, fokus nije bio samo na fakultetima. Na panelu o usklađenosti obrazovanja s potrebama na tržištu rada sudionici su govorili o novim reformama koje se provode u korist svih sadašnjih i budućih učenika kako bi jednostavnije našli posao na hrvatskom tržištu. Nastoji se sve više povezati praksu s teorijom što se lijepo ilustriralo suradnjom ugostiteljskih škola s hotelima. Lea Tomić iz Infobipa posebno se obratila studentima i mladim ljudima, općenito, istaknuvši kvalitete na koje trebaju obratiti pozornost kako bi bili uspješniji na intervjuima i kasnije u poslovima. Posebno je naglasila da pojedinac treba osvijestiti svoju odgovornost, a ne samo prebacivati lopticu odgovornosti  s obrazovanja na tržište rada i obrnuto.

Očekuje se da će EXPO 23 ove godine posjetiti više od 3500 maturanata iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Crne Gore iz više od 60 srednjih škola, 22 obrazovne institucije, 20 regionalnih centara kompetentnosti, 30 tvrtki te predstavnici ureda EP u HR, predstavništva EK u HR, AMPEU, Ured za udruge i brojni drugi.

Borna Kovač, 4.c, Iva Kožul 4.a