« Svibanj 2024 »

Napravi samo jednu fotografiju
Autor: Svjetlana Bebić, 26. 10. 2023.

Listopad je mjesec borbe protiv raka dojke, a vrhunac je Dan ružičaste vrpce koji se održava svake godine prve subote u listopadu. Sve je počelo kada je u Americi pokrenuta humanitarna udruga za borbu protiv raka dojke nazvana po svom simbolu „Ružičasta vrpca“.

Danas ovaj humanitarni projekt uključuje više od 30 zemalja svijeta sa zajedničkim ciljem upozoriti na važnost ranog otkrivanja raka dojke kako bi se povećao broj izlječenja. U RH se ovaj dan 2023. godine obilježio po 24. put.

Gimnazija Metković već je dugi niz godina uključena u ovaj humanitarni projekt. Ove godine prigodnim plakatom, prezentacijom edukativnog sadržaja poslali smo poruku što znači pravovremni pregled.

U nama je sve povezano i neprestano jedan segment utječe na sve ostale. Psihoneuroimunologija je nova grana znanosti koja nam govori kako naše misli utječu na sve organe u našem organizmu. Mi posjedujemo jedan veliki alat koji je povezan sa svim našim sustavima, a to je naše disanje.

Kroz vježbe disanja možemo podržati sebe, naše fizičko, emotivno i mentalno zdravlje. Ponekad je malo potrebno za veliku promjenu u našem životu.

Pridružite se vježbama disanja koje su dostupne online u različitim terminima.

Kroz projekt su nas proveli učenici 4a i 4c razreda s mentorima Marijom Volarević,prof. I knjižničarkom Antonijom Glamuzina. Svim učenicima podjeljeni su edukativni materijali s ciljem osvješćivanja o potrebi redovitih pregleda, počevši s jednom fotografijom.